Czyszczenie laserowe (ablacja laserowa)
Proces czyszczenia laserowego (ablacja laserowa) polega na odparowaniu warstwy materiału, której chcemy się pozbyć z powierzchni ciała stałego. Warstwą tą mogą być np. zanieczyszczenia, korozja lub powłoka lakiernicza. Energia wiązki laserowej w znakomitej większości pochłaniana jest przez usuwaną warstwę, dzięki czemu podłoże pozostaje nienaruszone. Dzięki temu możliwe jest np. selektywne usuwanie powłoki lakierniczej z elementów ocynkowanych, bez naruszenia warstwy cynku i pogorszenia właściwości antykorozyjnych.
Przykłady gdzie czyszczenie laserowe sprawdza się znakomicie:
- usuwanie zanieczyszczeń i rdzy
- czyszczenia spoin
- usuwanie fragmentów powłok lakierniczych z komponentów samochodów elektrycznych
- czyszczenie różnego rodzaju form odlewniczych
- przygotowanie powierzchni przed spawaniem, lutowaniem i klejeniem
- strukturyzacja – nadawanie powierzchni materiału określonej mikrostruktury, np. w celu podniesienia współczynnika tarcia
- czyszczenie elewacji budynków
Zalety czyszczenia laserowego:
- selektywność – usuwamy materiał dokładanie tam, gdzie chcemy, nie uszkadzając podłoża
- brak post processingu – wyczyszczona powierzchnia jest od razu gotowa do przeprowadzania kolejnych operacji technologicznych
- precyzyjność i powtarzalność
- brak fizycznego kontaktu z czyszczoną powierzchnią – nie uszkadzamy jej i nie zabrudzamy
- czystość – usuwana warstwa zostaje odparowana i usunięta przez system wentylacyjny
- przyjazne środowisku
- ciche
- niskie koszty utrzymania
Dostarczamy systemy czyszczenia laserowego dokładnie skrojone pod konkretną aplikację. Jesteśmy integratorami maszyn przemysłowych, więc nasze systemy maję tę przewagę, że zostały zaprojektowane z myślą o jak najłatwiejszej integracji z maszynami przemysłowymi.
Oferujemy urządzenia oparte o nasze standaryzowane platformy maszynowe lub stosujemy się do standardów klienta. Na maszynach implementujemy szeroką gamę rozwiązań montażowych i kontrolnych, zawsze mając na uwadze optymalizację procesu technologicznego i zasadność ekonomiczną. Jesteśmy w stanie zapewnić identyfikowalność produktu stosując odpowiednie systemy. Rodzaj systemu transportu produktów pomiędzy poszczególnymi maszynami dopasowujemy do wymagań konkretnej linii produkcyjnej.